Stalo se

mamatour u Lenky

 • mamatour-u-lenky-2014003.jpg 10. července Tento čtvrtek jsme se sešly u mamky Lenky v Leskovci. Bylo skvělé počasí - chvílema vedro, chvílema mraky, takže si každý mohl najít "to své". Postupně jsme se začaly sjíždět kolem třetí odpoledne a počet maminek i dětí stále narůstal, až se ustálil na rekordních 12 mamkách a 25 dětech. Dohromady nás tedy bylo 37! (Když ovšem nepočítám Erika - manžela Lenky, který se občas mihl také mezi námi..)Program byl volný, ale pestrý. Děti měly možnost zaskákat si na trampolíně, projet se na různých kolech, odrážedlech i motorkách, vlézt do plastového domečku, sklouznout se po skluzavce, pohrát si v písku, prozkoumat děcák Robči a Sabči a také shlédnout film či pohádku o letadlech. Maminky o nich téměř nevěděly, což jim velice vyhovovalo. Popíjely kafe, jedly dobroty z plného stolu a hlavně si povídaly..Když už sluníčko nebylo až tak ostré, ty, které měly špekáčky, tak je vytáhly a jaly se je opékat. A pak už postupně některé odcházely, nejdřív na vlak, pro jiné dojeli manželé, další odjely samy..Díky patří hlavně Lence, která nám poskytla užasné prostory a zabezpečila nás pitím a jídlem a vytvořila hlavně skvělé prostředí pro relax a krásné letní odpoledne. Leni, díky!

mamaklub červen 2014

 • zpivanky-cervnove018.jpg 5. června Protože tento čtvrtek byly poslední zpívánky tohoto roku, napadlo nás, že bychom mohly zopakovat všechny barvičky, které se děti za tento rok naučily a tak jsme si zopakovaly písničku Sluníčko, sluníčko, Červený šátečku, Bílá bílá, Travička zelená a nakonec Modrá. Taky jsme se naučily pár nových říkanek a u některých se taky protáhly. Stále platí, že děti zpívají rády a taky k tomu používají s oblibou nástroje. Mrkněte do galerie, jak pěkně jsme si to užili...
 • 12. června Tento čvrtek se o nás a naše děti postarala kamarádka Darča, která je zároveň i kadeřnicí. Je krásné mít mezi námi milou a ochotnou maminku, která se postará o naše zevnějšky. Ne všechny děti se chtějí sice stříhat, ale i tak je to zážitek jen pozorovat Darču v akci. Aspoň je to motivace a inspirace pro děti, které se do stříhání moc nehrnou. Jsou však i tací, kteří se nemohou Darči dočkat a už si značí její stříhací den do kalendáře. Důležitou informací je totiž to, že Darča stříhá zdarma. Proto neváhejte určitě se k nám stavte. Stojí to za to!
 • 19. červen byl den, který jsem si poznačila do kalendáře tučně! Dětských dnů není nikdy dost a tenhle se opravdu podařil. Byl okořeněn i mezinárodní účastí: přivedla jsem kamarádku z Ameriky – Aubrey a tak maminky i děti měly možnost procvičit svou angličtinu – mezi námi – děti se s Aubrey domluvily i rukama. Byla to legrace. Ale vraťme se k Dětskému dni, do jehož organizace se zapojilo více maminek. Moc Vám všem děkujeme za krásné úkoly pro děti. Mezi jinými – přenášení vody v kelímku z jednoho kbelíku ke druhému; vykopávání žlutých hraček z pískoviště; převlečení se za Karkulku a následné návštěva „babičky“ s Brumíkovou odměnou a mnohé další. Děti na každém stanovišti obdržely vršky od minerálek, které si navlékaly na gumičku až jim vznikl krásný náhrdelník (stále máme dva náhrdelníky doma a jsou hojně nošeny a velmi obdivovány). Se svým náhrdelníkem pak měly děti možnost si vybrat, jakou hračku chtějí dostat jako odměnu za splněné úkoly. Výběr byl široký – auta, věci na písek, konvičky, korálky apod. Děti byly zcela unavené, unešené a všichni náramně spokojeni. Už se těšíme na další dětský den.
 • 26. června jsem doma sbalila shaker, dvě děti a spoustu dalších nezbytností a vyrazila s očekáváním skvěle stráveného dopoledne s přáteli na mamaklub. Mé očekávání bylo naplněno. O děti bylo postaráno (děkujeme všem, kdo hlídají děti a my – maminky máme čas se věnovat jiným činnostem) a já se mohla postarat o maminky a připravit jim ledové Frappé. Některé maminky donesly domácí koláče a hlavně každá maminka donesla sebe. Bylo krásné vidět všechny maminky kolem stolu, jak si štěbetají, smějí se a jsou rády, že hned po ránu mají to požehnání a výsadu dát si Frappé, domácí buchtičku a mít jistotu, že o děti je postaráno. Schodly jsme se, že se moc těšíme na nastávající Mamatour. Taky se na Vás těším u nás doma. Mějte se krásně a přeji klidné prázdniny. Lucie

Mamaklub květen 2014

 • 6. května – jsme se opět sešly u Slunečnic u „našeho“ prvního stolku . Bylo nás 7. Tento oddechový čas jsme si náležitě užívaly a každá si neopoměla dát svou oblíbenou pochutinu, kterou jsme pak snědly bez dohledu a pomoci a slovního dobrovodu našich dětí. Ten, kdo nepřišel, prohloupil. Byla s námi poprvé i malá Lenička, kterou maminka Jana přinesla ve vajíčku..je to přece taky holka, tak se mezi námi neztratila. Těšíme se zas napříště!
 • pedig001.jpg 15. května – po dlouhé době jsme se opět pustily do tvoření. Dělali jsme košíky z pedigu. Přijela za námi kamarádka mamky Lenky – Gabča, která přivezla materiál a ochotu nás vše naučit. Některé jsme si ještě některé věci vybavily, ale bylo moc dobře, že nás vedla a pomohla nám dosáhnout kýžených výsledků. Kdo chce vidět, jak naše výrobky nakonec vypadaly, nechť mrkne do fotogalerie..
 • modra021.jpg 22. května – jsme se opět ponořily do našeho poznávání barev. Po žluté, červené, bílé a zelené, přišla na řadu modrá. Modrá je totiž dobrá, už je to tak. .I to jsme zpívaly v jedné z písniček, jistě ji všichni znáte..Herna se celá ponořila do modré, kterou jsme vytvořily pomocí dek, polštářů, šátků a hraček, takže děti kromě modré jako takové mohly vnímat i různé odstíny této krásné barvy. Mamka Ráďa si připravila spoustu her, které mohly dětem na pomoci rozlišit modrou mezi ostatními barvami, mamka Míša přidala pár písniček a říkanek a mamka Lenka nakonec s dětmi vytvořila moře, do kterého se rozpůlenou bramborou tiskaly rybičky..jak jinak, než modré. Myslím, že i ty děti, které do tohoto čtvrtku o modré moc nevěděly, odcházely náležitě poučené a už si tuto barvu s jinou nespletou. Kdo chce vidět víc, je tu fotogalerie.
 • 29. května - mezi nás po dlouhé době opět zavítala již dříve avizovaná Libuška Pavelková a my jsme měly možnost (i díky hlídání našich ochotných dědečků a babičky) si vyposlechnout něco o emoční inteligenci našich dětí i dětí všeobecně. Přednáška byla velmi podnětná a v kuchyňce vládla příjemná atmosféra, kterou Libuška navodila tím, že mezi námi koloval toaletní papír a my měly každá utrhnout tolik dílků, kolik chceme a pak podle počtu dílků, které jsme si utrhly, jsme měly každá o sobě něco říct a nakonec přidat, v čem jsme dobré..hodně jsme se nasmály a pak už jsme se ponořily do tématu. Dozvěděly jsme se, že IQ je prakticky dáno a moc ho nelze měnit, ale EQ (emoční inteligence) se dá rozvíjet a pracovat na ni. Mohly jsme si také uvědomit, že např. děti z dětských domovů nemají tu výsadu, že mohou vyrůstat v rodině, a tak tím i jejich úroveň emocí a jejich prožívání může být ovlivněna. Myslím, že jsme každá byla povzbuzena do toho, abychom investovaly do svých dětí a snažily se nad nimi přemýšlet, jak je rozvíjet a to co nejdřív, v předškolním věku. Díky, Libuško, a zas někdy s nějakým podobným podnětným tématem.

Mamaklub duben 2014

 • rericha-detska-2014007.jpg 3. dubna - tento čtvrtek si děti vyzkoušely zahradničení. Nejdříve si ozdobily barevné květináčky tak, že jim daly podobu obličeje, dovnitř hlínu, tu posypat semínky řeřichy a zalít. Už za několik dnů našim řeřicháčkům narostly vlasy a my jsme je mohly ostříhat a obohatit si jarní jídelníček.
 • zive-kvety005.jpg 10. dubna - zahradničily jen maminky a osazovaly dekorační květináče živými rostlinami pro hezčí domov. Kdo nezapomněl zalévat, má hezkou rozrostlou výzdobu ještě dnes
 • housenky015.jpg 24. dubna - ,,Na sv. Jiří vylézají z děr hadi a štíři“ - je staré české přísloví a my jsme ho s dětmi pojaly doslova. Nechaly jsme lézt po papíře housenky vyrobené z různě velkých koleček vystřihnutých z papíru a nezapomněly jsme kromě nožiček ani na očka, aby i housenky viděly, jak je krásně na světě. Škoda, že se nedočkáme, jací motýlci by se z nich vylíhli…

Mamaklub březen 2014

 • 4. března - se konalo tradičně pohodové posezení u Slunečnic. Sešlo se asi 7 maminek, které tento vzácný čas využily k potřebnému odreagování od všedních povinností a k příjemnému popovídání s ostatními maminami. Těšíme se na další takové setkání, tentokrát v květnu.
 • 13. března - nastal nejvyšší čas přivítat jaro výrobou pestrých velikonočních věnců. Tato oblíbená činnost získala letos ještě více příznivců, jelikož jsme si práci ulehčily - nechaly jsme si dopředu vyrobit korpusy (ve tvaru kruhu, oválu či srdce) a na nás nezůstalo nic jednoduššího, než korpusy dle libosti nazdobit.
 • zelena013.jpg 20. března - čekal na nás a hlavně na naše děti zábavně-naučný program, tentokrát ve znamení zelené. Děti se naučily, že zelená je nejen travička, ale také různá zelenina a dokonce i některá zvířátka. Zazpívali jsme několik písniček a nechyběly ani zajímavé pohybové a výtvarné aktivity.

Mamaklub únor 2014

 • 6. února - Všude na Vsetíně probíhají různé karnevaly tak ani mamaklub nemohl zůstat stranou. Náš karneval byl ale výjimečný. Jednalo se o akci 2 v 1. Karneval a zároveň oslava 7letého výročí založení mamaklubu. Bylo skvělé, že 7 maminek přišlo i se svými dětmi a mělo možnost si společně zavzpomínat nad uplynulými roky, prohlédnout si nádhernou kroniku mamaklubu plnou krásných fotek a mít tak možnost i sledovat vývoj svých dětí. Všechny rostou. A rostou rychle. Máme z nich velkou radost a je pro nás radost vidět, že můžou mít své kamarády a zažívat s nimi spoustu radostí. Jednou z těch radostí byl i karneval na mamaklubu. Maminka Radka si připravila pro děti zábavné hry, maminka Lenka upekla vynikající dort k výročí a maminka Míša si připravila úchvatnou prezentaci fotek, která vyvolávala u dětí nadšené reakce typu: „Jé, to jsem já. Jé to jsem zase já. A kdo je tamto?“ Ovšem vrcholem celého dopoledne bylo sfoukávání svíček na dortu. Děti byly nadšené a s nadšením se i vrhly na konzumaci sladké dobroty. Radost měli i manželé, kterým jsme donesly zbytek dortu. Co říci závěrem? Přejeme ti, mamaklube, spoustu spokojených dětiček a jejich maminek.
 • 13. února - Jsme se opět sešly v naší herně, abysme si navzájem poklábosily, zatímco si naše děti hernu naplno užívaly. Postupně jsme se vystřídaly u naší kadeřnice Dariny, která ostříhala a to zcela zdarma nás i naše drobečky, kteří se nechali. Darčo, moc děkujeme!
 • 20. února - Moc jsme se těšily na přednášku Libušky Pavelkové na téma " Rozvoj emoční inteligence dětí", ale nedočkaly jsme se. Přednáška byla přeložena na neurčito. Tak vznikl prostor a čas dát si kafíčko, popovídat a s dětmi improvizovaně něco zazpívat.
 • kloboucky001.jpg 27. února - Opět přišel čas s dětmi něco vytvořit! Maminka Lenka s dětmi vyrobila malý karnevalový klobouček, ozdobený krepovými pruhy a bambulkou. Maminky pak kloboučkům připevnily gumičky, aby držely na hlavičkách našich dětí, které pak běhaly sem a tam a kloboučků si naplno užívaly.

Leden 2014

 • pleteni003.jpg 9. ledna Na tomto mamaklubu jsme dělaly něco, co ještě snad nikdy dřív..Pletly jsme na prstech šály! Každá jsme si koupila klubko silnější vlny (a přitom jsme zjistily, že vlna není vůbec levná záležitost)a ochotná mamča Jana nám ukázala prstovou techniku pletení. Kdyby mi někdo dřív řekl, že je něco takového možné, neuvěřila bych. Ze začátku jsme s tím některé trochu zápasily a průběžně se Jany ptaly, jestli to děláme dobře a když jsme udělaly chybu, co s tím, pak už se nám ale prsty míhaly jedna radost. Byly mezi námi i takové šikuly, které vypletly celé klubko. Pak nás ale čekala druhá fáze, se kterou jsme si už ale musely poradit samy doma a to bylo vytvoření konečného produktu. Protože po pletení na prstech se nám vytvořil jakýsi dlouhý had vlny, nyní jsme tu vlnu musely různě kroutit a vytvářet řady, které jsme opět tou stejnou vlnou sešívaly jehlou. Až poté bylo dílo hotovo a my jsme se mohly pyšnit (některé už na dalším mamaklubu) svým výrobkem a porovnávat, jak se nám šály podařily. Mrkněte na fotky...
 • bila002.jpg 16. ledna Tento čtvrtek byl opět ve znamení barvičky, v pořadí již třetí, tentokrát bílé. Do sálu začaly proudit kolem 9. hodiny maminky i děti v bílé a ty, co náhodou zapomněly nebo nevěděly, že se mají do této "barvy" obléct, jsme samozřejmě nevyhodily..Po chvíli se ve dveřích kuchyňky vynořila nevěsta Dita, celá v bílém, jak se na nevěstu sluší a patří. Chopila se kytary a my si zazpívaly pár "bílých" písní, z nichž největší úspěch asi sklidila ta od včelích medvídků. Potom nám Dita nachystala několik misek s různými produkty (převážně bílými, ale na odhalení pro bystré děti i jinými) a děti musely hádat, co v které misce je. (Byla tam např. mouka, sůl, cukr, jogurt, ale i gumoví medvídci a rajčátka..). To děti velice bavilo. Bylo ještě více soutěží a třídění barev, např. s vršky nebo barevnými hračkami. Potom děti dostaly možnost obmotat tetu Ráďu a Darinu toaletním papírem. Za pomoci maminek se jim to povedlo a na závěr jsme měly možnost velkou bílou čtvrtku papíru se stromem a mráčky zasněžit papírovými vločkami. Kdo chce vidět, jak jsme se měly, mrkněte na fotky..
 • rajska-a-knedliky001.jpg 23. ledna Tento čtvrtek byl po dlouhé době opět ve znamení vaření. Učily jsme se (nebo aspoň my, které jsme to neuměly) kynutý knedlík a rajskou omáčku. Byli jsme vděčné za babičku Rut Mikušovou, která nás tímto rychlokurzem bravurně provedla. Knedlíky jsme nejdřív nechaly kynout a zatím jsme si připravovaly základ pro rajskou. Kuchyní se nesly různé diskuze, jak to která dělá a co tam dává, aby to bylo dobré a podobné rady. Babička Rut nám odhalila, že rajská může být vlastně celá z domácích zdrojů, protože i např. kečup lze vytvořit doma a do omáčky ho použít. Mezitím ještě udělala výborné masové koule - 2 různé druhy - které se zatím pekly v troubě. Za tu dobu už nám vykynulo těsto na knedlík, tak jsme se učily, jak správný knedlík vařit, co nepodcenit, kdy ho vytáhnout. Kuchyň byla plná vůně a my jsme každá dostaly umělohmotnou pixli, ve které jsme si domů odnášely tento kompletní oběd. Myslím, že za tento mamaklub byli obzvláště vděční naši manželé, pokud na ně ovšem něco zbylo, než přišli z práce..
 • snehulaci008.jpg 30. ledna Poslední lednový čtvrtek byl už konečně venku trochu sníh, tak jsme mohli tvořit sněhuláky. Ale ne ty ze sněhu venku, nýbrž pěkně v teple v sále papírové. Na čtvrtku tmavě modrého papíru jsme pod vedením mamky Zuzky udělali tužkou tři různě velké kruhy, které jsme potom polepili lepidlem, na který jsme nanášeli vatu. Pak už zbývalo jen dodělat z černého papíru knoflíky a hrnec, z červeného pusu a nos a nalepit oči. Na závěr pro dokreslené atmosféry jsme na zbývající plochy nalepili krásně stříbrné vločky. Děti dle svých možností vyráběly velmi dychtivě a výsledky své práce si pak hrdě odnášely domů.

Prosinec 2013

 • snezitka019.jpg 5. prosince - tento čtvrtek děti společně s maminkami tvořily roztomilá zimní těžítka. Z široké nabídky různých plastových zvířátek (konečně hezké využití hraček z Kindervajíček), jsme si vybraly postavičku, tu přilepily na korek vteřinovým lepidlem a pak na víčko od sklenice. Zatímco nám zasychalo lepidlo, připravily jsme si sníh – nastříhaly kousíčky ze stříbrných třásní. Spolu s malými hvězdičkami a drobnými duhovými třpytkami jsme všechno nasypaly do skleniček, zalily destilovanou vodou, doplnily jarem, aby ve skleničce vznikla pěna, zašroubovaly a řádně utáhly víčko se zvířátkem a zimní zasněžené těžítko bylo na světě. Pro tyto vánoce se to obzvlášť hodí, protože sníh pořád nikde, tak ho máme aspoň doma kdykoli po ruce ve skleničce. Stačí jen zatřepat…
 • chaloupky014.jpg 12. prosince 12.prosince jsme se společně sešly ke zdobení perníkových chaloupek. Na počátku této velké akce byla skupinka čtyř maminek, které byly ochotné se dopředu sejít k napečení jednotlivých dílů perníků pro 11 chaloupek. Teprve potom jsme společně na mamaklubu pod vedením Lenky Holubcové chaloupky slepily. Krok za krokem nás provázela ve zdobení jednotlivých částí chaloupky a naučila nás různé finty (např. jak vyrobit rampouchy visící ze střechy). Lenka to s námi neměla jednoduché, často jsme potřebovaly její pomoc, také nám průběžně vyráběla nové zdobící sáčky, protože chatrné celofánové nám v průběhu práce praskaly. Přes různé výrobní nesnáze jsme si nakonec každá domů odnesla svou krásně nazdobenou chaloupku a lekci trpělivosti.
 • vanocni-povidani003.jpg 19. prosince - Na poslední sejití v roce se vždycky těším. Jsou VÁNOCE - prostorami se line jiskřivá slavnostní atmosféra, vůně vánočního čaje, na stole spousta různých druhů cukroví, které maminky přinesly. Nevím, které ochutnat dřív a už teď mám plný žaludek. U stolu se bavíme o tom, jestli máme všechny zabalené dárky pro naše nejbližší? Uklizeno? Na jaký způsob budeme dělat kapra či jinou rybu a bramborový salát? Do jaké barvy ladíme výzdobu domova a stromečku? A proč tohle všechno vlastně děláme, když Vánoce trvají tři dny a pak je po všem?! Tak i na tohle jsme tu získaly odpověď. Dita s Míšou měly pro nás připravený asi půlhodinový sestřih z filmu Ježíš. Sledovaly jsme události, které se staly před více než 2000 lety. Ohlášení Marii, že bude těhotná, narození malého miminka do jeslí, Ježíšovo dětství, jaký byl chlapec a jaký z něj vyrostl muž. A pak to, co pro nás všechny udělal. Kruté umučení. Jsem moc ráda, že tímto příběh neskončil, ale naopak začal. A my dnes můžeme prožívat jeho pokračování .

Listopad 2013

 • 7. listopadu Listopad jsme začaly poučnou přednáškou od porodní asistentky Evy Hurtové na téma: výchova dětí od 1 do 4 let. Dozvěděly jsme se, co by se v daném věkovém období mělo dítě naučit a co by už mělo zvládat. Myslím, že pro každou z nás byla přednáška velice užitečná. Pro děti bylo zajištěné hlídání, aby nás nevyrušovaly, ale i přesto se našly děti které své maminky nechtěly ponechat samotné.
 • 14. listopadu Pod vedením Dity jsme s dětmi zazpívali písničky, naučili se nové říkanky. Děti mohly vyzkoušet různé doprovodné nástroje . Někdo bubnoval na bubínek, někdo zas chrastil na tamburínu a jiný zas cinkal na triangl a jiné nástroje. Děti byly i tentokrát velice nadšené.
 • zluta003.jpg 21. listopadu Dnes děti opět čekala barevně vyzdobená herna. Tentokrát do žluta. Maminky i děti přišly oblečené do žluta nebo alespoň se žlutými doplňky. Herna se jakoby úplně rozsvítila. Na stole se objevily citrony a zlatý déšť, navíc ještě zasvítilo do oken dopolední sluníčko, které už dlouho předtím nesvítilo, tak byl efekt zcela dokonalý. Společně jsme si zazpívali o sluníčku a teta Dita připravila pro děti různé pohybové aktivity. Nakonec si ještě děti mohly vyrobit hrušku, která byla krásnou žlutou tečkou za žlutým čtvrtkem. Už jsme zvědaví, jaká barva bude příště?!
 • 26. listopadu jsme si opět udělaly čas a sešly se v restauraci U tří Slunečnic. Tentokrát jsme musely využít menšího stolu než obvykle, ale alespoň jsme měly k sobě blíž a mohly si více popovídat. Sešlo se nás 7 maminek a o zajímavé témata nebylo nouze.
 • vence-vanocni006.jpg 28. listopadu A protože advent byl už za dveřmi, tak jsme se pustily do tvoření adventních věnců a jiných dekorací z větviček. Tentokrát jsme věnce ladily do fialových odstínů s kombinací bílé, stříbrné či zlaté. Všem se věnce povedly a dnes už zdobí naše stoly či dveře v naších domovech.

Říjen 2013

 • rijnove-strihani001.jpg 3. 10. - Nový měsíc jsme započali novým účesem! Opět přišla naše kadeřnice Darina, která si vzala do parády některé maminky i děti. Dokonce pak sama zasedla na stříhací křeslo a nechala se ostříhat- naštěstí ne dětmi, ale kadeřnicí Janou. To máme ale u nás šikovných kadeřnic !
 • draci008.jpg 10. 10. - V říjnovém větrném počasí není možné vyrábět nic jiného než draka. Maminka Lenka nám připravila některé části draka ( oči, pusu, nos, střapce) a děti si je s nadšením přilepily na svá místa. Pak jsme pomohly dětem udělat z krepových papírů ocásek. Některé děti to nevydržely a hned šly draka ven vyzkoušet.
 • koralkovani008.jpg 17.10. - K novému účesu by se hodil i nějaký nový šperk! Maminka Jana nás naučila vyrobit si něco hezkého pro sebe z levných a zajímavých materiálů. Vyrobily jsme si např. naušnice z cédéčka, ze slámek, náramek či čelenku z drátku a korálků a bylo možné vyrábět i ze zavíracích špendlíků, z novin i z igelitek. Zatímco si děti nadšeně hrály v herně, my jsme nasbíraly inspiraci, jak se hezky a dokonce i velmi levně ozdobit.
 • cervena008.jpg 24.10. - Dnes jsme zažily překvapení! Herna byla plná červených hraček, ozdob a doplňků. Také maminky a děti přišli oblečené do červena. Chtěli jsme ty nejmenší děti naučit a těm větším připomenout červenou barvičku. Děti si zahrály spoustu zajímavých her: např. divadélko O Červené Karkulce, hru Červená domů nebo Červené rybičky do rybníka a na závěr si vytvořily strom z červených listů. Příště se děti mohou těšit na barvičku žlutou.
 • pastiky001.jpg 31.10. - Kuchařky pozor! Dnes jsme se pod vedením babičky Věry Húšťové učily vyrábět paštiku. Zjistily jsme, že to není až tak těžké a po rozebrání receptu, zpracování paštiky a zavíčkování jsme si každá odnesla dvě skleničky domů, kde jsme je ještě zavařily. Po ochutnání jsme zjistily, že jsme vyrobily pravou chutnou nefalšovanou domácí paštiku.

Září 2013

 • poprazdninovy-relax005.jpg 5. září - prázdniny jsou za námi a protože jsme poslední setkání v červnu zakončily ledovým frappé, tentokrát jsme nadcházející školní rok nastartovaly kávou horkou. V nabídce nebyla Turecká, ani Alžírská, ale výborná Vídeňská káva, která nás rozproudila v diskusi o tom, kde jsme s našimi rodinkami všude cestovali, jestli jsme využili předprázdninové tipy, která místa jsme navštívili nebo nenavštívili. Všichni se měli dobře, ale žádný z nás nebyl na doporučeném místě. Takže nám tipy zůstaly na příští rok, což jsem ráda, protože nebudu muset vymýšlet výlety pro rodinu, stačí se podívat do poznámek.
 • podzimni-tvoreni---draci012.jpg 12. září po téměř čtvrt roce se naše nejmenší opět pustily do tvoření. Pod vedením šikovné maminky Zuzky se velmi rády chopily štětce, který namáčely do tekutého lepidla, aby s ním namalovaly vláček nebo kočičku podle předlohy na tmavý papír. Pak dostaly mouku, kterou mohly sypat na vytvořenou mokrou malbu. Některé děti sypání opakovaly – konečně mohly tento skvělý materiál používat tak, jak si přejí. A výsledek stál za to. Pod rukama našich umělců vznikly roztomilé obrázky, které přibyly do naší domácí galerie.
 • vres011.jpg 19. září – tentokrát prostor ke tvoření dostaly maminky. Radka sehnala krásné vzrostlé vřesy v různých odstínech syté růžové barvy, ty jsme usadily do proutěných košíků, obsypaly mulčovací kůrou, dekorativními kameny, přidaly pár šišek, barevný sisal, mašli kolem košíku a nakonec zápich na špejli v podobě dráčku nebo strašáčka a na světě byly krásné podzimní dekorace, za které by se žádné květinářství nemuselo stydět.
 • zpivanky-zari002.jpg 26. září – zpívánky - tento čtvrtek se děti dostaly k hudebním nástrojům a vytvořily malou kapelu. Přestože děti některé písničky slyšely a hrály poprvé, vytvořily sehraný tým. Pak přišly na řadu říkanky - maminky z dětí upekly vánočku nebo jablečný závin, kdo na co měl chuť – velmi oblíbená říkanková hra. Nakonec jsme se všichni chytli za ruce, utvořili dlouhého hada a prozkoumali všechny místnosti v přízemí domu. Děti nadšené, maminky spokojené, těším se na další zpívánky a hry s dětmi.
 • 30. září – nechaly jsme doma děti tatínkům, babičkám nebo tetám a sešly jsme se na kus řeči už tradičně v restauraci U tří slunečnic. U horké čokolády, kávy nebo džusu jsme si užívaly zasloužený relax. Bonusem byla neskromná porce výborné večeře, kterou jsme nemusely vařit a navíc příjemná ženská společnost, co víc si přát pro chvilkové odpočinutí od rodinky a nabrání nových sil …

Mamatour

 • 53-img_2707.jpg 4. července - k Míši - Začátkem prázdnin jsme zahájili mamatour u Míši, kde se nás sešlo 5 maminek s dětma. Využili jsme novou terasu s příjemným posezením pod slunečníkem u ovocného salátu a dobrého frappé. Každý příchozí donesl jden druh ovoce, ze kterého jsme společně udělali výborný salát. I když se nám trochu zachmuřila obloha a začalo z ní kapat, tak jsme s dobrou náladou dál pokračovali venku na terase a nakonec se na nás ještě i sluníčko usmálo. Tímto chceme poděkovat Míši, že se o nás tak hezky starala.
 • 64-leto2013-002.jpg 18. července - k Lence - Krásného letního odpoledne se k Lence do Leskovce sjelo asi 12 maminek a asi 2krát tolik dětí. - Čekalo na nás krásné posezení na terase, nějaké ty dobroty a pro děti spousta hraček a dokonce bazén, který v tom horku přišel opravdu vhod. Když se sluníčko trochu umoudřilo a malinko se sklonilo k západu, přišel na řadu i táborák se špekáčky, na kterých si všichni dobře pochutnali. Děkujeme Lence za krásné odpoledne v Leskovci!
 • 65-leto2013-038.jpg 1. srpna - k Lucce - Druhou půlku prázdnin jsme začali na zahradě u Lucky, kde se sešlo asi 9 maminek s dětmi. Děti se vyřádily na trampolíně, v bazénku i na odrážedlech. Měli jsme také možnost obdivovat Lucčin dům, kterým nás ochotně provedla. A samozřejmě jsme si taky stihly popovídat, jak se kdo má a co o prázdninách dělá... Díky, Lucko!
 • 66-leto2013-070.jpg 15. července - k Darině - Letní mamatour jsme zakončily na pohodové návštěvě u Dariny, kde se nás sešlo opět dost na to, abychom společně s dětmi zaplnili celou zahradu. Darina nás provedla svým domem, uvařila dobré kafe, nechala napéct dobré buchty, nachystala lehátka na opalování :-), společně s manželem nachystala táborák, zkrátka, návštěvu jsme si všichni užili a taky Darině patří velký dík!

Červen 2013

 • 69-detsky-den011.jpg 6. června Tento čtvrtek bylo krásně a proto se mohl dětský den konat venku. Děti mohly chodit po několika stanovištích a zkoušet svou zručnost, motoriku i jiné schopnosti. Za každý splněný úkol dostaly razítko a s ním si pak mohly vybrat cenu. Myslím, že dětský den velmi vydařil ke spokojenosti dětí i maminek. Tak za rok zase!
 • 13. června Opět mezi nás zavítala babička Věra Húšťová se svým úžasným grilem a hlavně masem na něj. Po nějaké době už se z kuchyně linula libá vůně grilovaného masa a my mohly ochutnat tuto dobrotu přímo bezprostředně poté. K tomu jsme si daly ještě zeleninku a nějaké pečivo. A vůbec nám nevadilo, že nejsme venku na zahradě. Grilovat se dá totiž i vevnitř. Takže, holky, až se budete za deště doma nudit a budete mít hlad, tak si něco ugrilujte. A dobrou chuť!
 • 20. června Tentokrát nás opět čekalo vyrábění s dětmi. Papírový talířek jsme nejdřív vymalovali na červeno a vystříhali jsme černá kolečka, která jsme potom na talířek nalepili. Poté jsme ještě dolepili oči a zespod přilepili nohy a beruška neboli slunéčko sedmitečné bylo na světě. Nevím jak vy, ale my máme berušku stále ještě přicvaknutou magnetem na lednici...
 • 27. června Toto setkání bylo vyjímečné v tom, že bylo poslední v tomto školním roce a také jsme si po roce vypily společně frappe. Setkání bylo i užitečné v tom, že jsme si daly bezvadné tipy na letní výlety. Každá z nás měla připravených několik tipů na místa, na která se ostatní musí každopádně v létě podívat, jinak bude zle. Nápady sršely jak po másle a některé typy mamek si je stihly i zapsat a pak ostatním dát k dispozici k nahlédnutí. Tak teď už zbývá jen doufat, že se po prázdninách uvidíme znovu a řekneme si, kde všude jsme byly. Už teď se na to těším.

Mamaklub květen 2013

 • 63-mamaklub018.jpg 2. května - si naše šikovná maminka Darina připravila nůžky a oblékla stříhací zástěru a zájemci a zájemkyně o stříhání mohli nastoupit. Je prima, že máme v našich řadách i maminky i s touto schopností. Je to fajn hlavně v tom, že na jednom místě za krátkou dobu jste ostříhány vy i děti a to v rámci mamaklubu. Darino, díky!
 • 63-mamaklub018.jpg 9. května - zpívánky. Asi se budu opakovat, když řeknu, že zpívánky jsou velmi oblíbená činnost našich dětí. Takže i tento čtvrtek nebyl vyjímkou. Děti si zazpívaly, zahrály na nástroje, procvičily říkadla a maminky byly rády, že to děti baví. Kéž dětem láska k hudbě a zvukům vydrží i v dospělosti!
 • 61-mamaklub025.jpg 16. května - tento čtvrtek byl pro maminky velmi podnětný. To tu ještě nebylo! O co tedy šlo? Každá přítomná maminka měla nachystanou svou nejoblíbenější (nebo aspoň oblíbenou) knížku, kterou potom prezentovala pro ostatní. Dozvěděly jsme se o obsahu knížky, pro koho je prioritně určena a taky jsme slyšely i krátké úryvky z ní. Mám dojem, že každá z představených knížek putovala k některé jiné mamince, která si ji pěkně "zatepla" půjčila a snad i přečetla. Zjistili jsme, že máme spoustu hodnotných knížek, které stojí za přečtení. Doufám, že prezentace dalších knížek zase někdy bude. Je třeba se vzdělávat i na mateřské!
 • 62-mamaklub038.jpg 23. května - tentokrát jsme v mimi výtvarce tvořily s novou technikou. A tou byla malba na sádru. Jedna z našich maminek - Dita z Jablůnky - nám vypálila sádrová zvířátka, které jsme potom pokreslovali temperovými barvami. Děti činnost bavila a maminky i přes určitou ostražitost (kvůli možnému vylití vody, pomalování oblečení atd) nakonec taky. Některé rodiny si vybarvily a domů odnesly i tři zvířátka!
 • 27. května - se konalo již tradiční posezení u Slunečnic. Sešly jsme se v hojném počtu. Snad každá jsme si daly něco dobrého a užívaly si hovor bez štěbetání našich jinak všudypřítomných dětí. Děkujeme vám, tatínkové, babičky či kamarádky, že jste nám toto posezení a příjemný čas umožnili!
 • 62-mamaklub038.jpg 30. května - po dlouhé době mezi nás zavítala Dis. Eva Hurtová s přednáškou o alternativní medicíně. Sešlo se nás asi 12 a vyprávění bylo opravdu velmi zajímavé. Dozvěděli jsme se, že "alternativní" znamená jakákoli jiná, než lékařská medicína. V první části jsme se bavily o různých typech alternativní medicíny, a ve druhé jsme si zopakovaly, jak dobře a správně žít a předcházet nemocem i bez medicíny, ať už klasické či alternativní. Hodnotná také byla také zkušenost jedné maminky, která nás vedla k zamyšlení a určitě výzvě k opatrnosti před různými manipulativními způsoby léčby. Díky našim hlídačům si mnohé z nás přednášku mohly nerušeně užít.

Mamaklub duben 2013

 • 4. dubna – zpívánky- i tento čtvrtek jsme se sešly v hojném počtu dětí i maminek a společně jsme se pokusili probudit opožděné jaro. Klasické písničky a říkadla úspěšně doplnilo i několik úplně nových a originálních. Kytara, klavír i řada hudebních nástrojů pro děti byla nedílnou součástí zpěvů, říkadel i tanečků. Děti se bavily, maminky taky, bylo to zase jedno fajn dopoledne na mamaklubu.
 • 11. dubna – tentokrát proběhla na mamaklubu historicky první přednáška, kdy mluvčím nebyla žena, ale muž – Petr Pala. Powerpointovou prezentaci na téma „Na zdraví“ doplnil řadou zajímavých a aktuálních informací o současných úskalích i trendech ve stravování a následném vlivu na zdravotní stav organismu každé z nás. Nejvíce diskutovaná byla otázka překyselení organismu, příčiny, následky a potraviny, které toto ovlivňují. Proběhlo i praktické měření tuku v těle s následným rozborem jednotlivých hodnot. Některé z nás odcházely uklidněny s tím, že to s námi není ještě tak hrozné, jiné mírně zneklidněny, že by to přece jen mohlo být i lepší. Každopádně, máme opět o čem přemýšlet.
 • 18. dubna 18. dubna se děti mohly těšit na mimi výtvarku. Maminka Zuzka připravila pro všechny vyrábění muchomůrky z ruliček od toaletního papíru. Nožky děti oblepily bílým papírem, vystřihly červený klobouk a na něj nalepily kousky vaty jako tečky. Všem se výrobek povedl, děti byly moc šikovné a naučily se zase něco nového.
 • 25. dubna – kulinářské okénko- mamaklubem se linula vůně odpalovaného těsta, pudinkového krému a cukrové polevy. Lenka Holubcová nám předvedla tajemství přípravy jejích výborných žloutkových věnečků. Nejdříve jsme ochutnaly kousky už předem upečené, což byla ta správná motivace k následnému společnému pečení, a pak se daly do díla. Lenka nás krok za krokem provedla přípravou krému, těsta i polevy, zkusily jsme si správnou techniku stříkání věnečků na plech, jejich plnění i namáčení v polevě a potom už jen blaženě vychutnávaly výsledek. MŇAM! Všeho bylo víc než dost, takže si každá z nás ještě odnášela domů pár kousků k poobědové siestě.

Mamaklub březen 2013

 • 7. března - čtvrtek ráno – ŠOK! Radka, která si připravila zpívánky nepřijede, jsou nemocní. Máme půl hodiny na to něco vymyslet. Daly jsme s Míšou dohromady písničky, které známe, Míša si je rychle přehrála na klavír, Já (Dita) na kytaru. A už jedeme naostro! Maminkám se omlouváme za improvizaci a děti – myslím, že si ani nevšimly, že něco není v pořádku. Zazpívaly si, zatančily, zahrály na hudební nástroje a snad byly i spokojené!?
 • 14. března 14. března – jsme si vyrobily krásné jarní dekorace – velikonoční věnce. Marcelka nám nasbírala a přivezla dva obrovské svazky březového proutí, z kterých jsme si s velkou námahou, ale i s vervou uvázaly základy věnců. Těm méně šikovným byla vždy připravená pomoci trpělivá Radka. Danda s Radkou nakoupily různorodé ozdoby a stuhy a provedly nás samotným tvořením a zdobením věnců. Z věnců jsme měly myslím všechny radost, už se jen rozhodnout, zda ho na Velikonoce vyvěsit na dveře i přes to, že jaro je daleko a všude leží sníh.
 • 21. března 21. března – dnes se mohly kreativně vybít hlavně děti, které si vytvořily bramborového ježka. Do vydloubané brambory vsadily vatu, posypaly semínky řeřichy a dobře zalily. Ježkovy dodělaly hřebíčkové oči a mrkvový nos. Teď už jen pět dní zalévat, řeřichu sklidit a sníst na chlebu s máslem. Dobrou chuť!
 • 28. března 28. března – se nás sešlo patnáct maminek ke tvorbě velikonočního aranžmá z živých květin. Do proutěných košíků jsme nasadily primulky a sedmikrásky, ozdobily barevným sisalem, stuhou a zápichy a pak už se jen kochaly nádhernými jarními zahrádkami. Děti, některé i školou povinné( protože byly prázdniny ) se zatím vyhrály s našimi dědečky a babičkami. Protože nám šlo sázení od ruky, ještě jsme si některé stihly dát kafíčko a navzájem si popovídat.

Mamaklub únor 2013

 • 7. února - oslavili jsme už 6. narozeniny mamaklubu! Děti sfoukly svíčky na výborném piškotovém dortu z kuchyně maminky Dity, který všem moc chutnal a velice brzy zmizel. Společně jsme si zazpívali několik veselých písniček u klavíru a děti si vyrobily krásný obrázek - ptáčka v krmítku - místo sněhu jsme na střechu nalepili vatu a do krmítka jsme dokonce nasypali (nalepili) slunečnicová semínka, aby měl ptáček co zobat.
 • 14. února - toto valentýnské dopoledne jsme využili ke hře s dětmi a povídání s ostatními maminkami. Kadeřnice Darina opět dorazila se svými nůžkami a ostříhala všechny, co měli zájem. Vlastně i ty, co zájem neměli, ale holt museli (že Ondro?!).
 • 21. února - Pustily jsme děti do kuchyně! Nachystaly jsme spoustu ovoce a zeleniny a pod vedením maminky Lenky jsme společně s dětmi vyrobili usměvavý zeleninový talíř a vonavý ovocný špíz. Naše výrobky jsme samozřejmě s velkou chutí snědli. Ale protože zeleniny zbylo opravdu hodně, zaběhla Lenka rychle do obchodu na balkánský sýr a připravila pro nás ještě výborný šopský salát!
 • 25. února - to nás čekalo už tradiční posezení u Slunečnic. Sešlo se nás opravdu dost (9 maminek). Všechny se dobře najedly a věřím, že si i dobře odpočinuly a popovídaly. Už se těším na další takové setkání!

Mamaklub leden 2013

 • 10. ledna A je tu nový rok 2013! Po delší vánoční a novoroční pauze jsme se opět sešly na mamaklubu a ideálním způsobem jak zase zpátky do reality po čase pohody, hodování a rodinných sejití, bylo zacvičit si. Dita si pro nás připravila hry, které děti moc bavily. Novinkou byly duté trubky z tvrdého papíru, kterými děti prohazovaly míčky, troubily a prováděly jiné radostné aktivity. Maminky byly rády, že se zase po dlouhé době vidí, a tak to v herně hučelo jako v úle a tak to má být.
 • 17. ledna Tento čtvrtek byl ve znamení vaření. Babička Věra Húšťová si pro nás připravila názornou přípravu kuřete, které, když ho kdysi zpracovávala, vonělo jako kačena a proto mu dala název "Kuře ala kačena". Některé z nás si poprvé zkusily odkostit maso. Tato záležitost s názornou ukázkou byla k nezaplacení. Na kuřecí stehna nebo kytky se natřela játrová nádivka, vyrobil se váleček a ten se po upečení krájel jako roláda. Tato dobrota, kterou jsme každá včetně dětí mohla ochutnat, byla ještě umocněna výborným vařeným zelím se smetanou a knedlíky. Opět jsme domů odcházely najezené a bohatější o nový kvalitní recept, jakých, jak je známo, není nikdy dost...
 • 24. ledna Tento zimní týden proběhly na mamaklubu zpívánky. Dorazila řada maminek s dětmi a dokonce i jeden tatínek. Zpívánky byly tentokrát v duchu zimy a sněhu. Naučili jsme se několik říkadel, největší úspěch měla říkanka o čepici a rukavicích doprovázená i názornou ukázkou. Následovaly písničky opět v zimním rytmu a za spontánního doprovodu hudebních nástrojů. Vedle dobrého pocitu z příjemně a aktivně stráveného dopoledne s dětmi, jsme si s sebou domů odnesli i slova nových písniček a říkadel, což jsme všichni s povděkem ocenili.
 • 31. ledna Na mamaklub po delší době zavítala porodní asistentka Eva Hurtová a přednášela nám o tom, jak pečovat o nemocné dítě. Nejprve jsme se dozvěděly, jak vlastně nemoci předcházet, jak rozpoznat začínající nemoc a taky kdy už je nutné navštívit lékaře. Když už nemoc probíhá, tak můžeme podpořit léčebné, ozdravné procesy a za pomoci nechemických prostředků pomoci dětem urychlit a někdy i zkrátit délku onemocnění. Přednáška byla velmi zajímavá a podnětná. Je dobré vědět, že jako matky nemusíme vždy sahat po lécích, ale že i v bylinkách či přírodních preparátech a potravinách může být cesta k uzdravení.

Mamaklub prosinec 2012

 • 6. prosince – První prosincový čtvrtek připadl tentokrát přímo na Mikuláše a v tomto duchu se nesla i naše výtvarka. Děti si za pomoci maminek vystřihly a ozdobily andílka, hezkou vánoční ozdobu na okno či stěnu dětského pokojíčku. Děti i maminky tvořily s nadšením, někteří stihli vyrobit andělů hned několik.
 • 13. prosince - S blížícími se vánočními svátky a vrcholícími přípravami jsme se tentokrát vrhly na zdobení medových perníčků. Po základní instruktáži, tipech a tricích jak na to a shlédnutí inspirace ve formě krásně ozdobených perníků, jsme se s odhodláním vrhly do díla. Princip se zdál jednoduchý, výsledky nejisté, ale nadšení trvající.V závislosti na předchozích zkušenostech, či pevnosti ruky vznikaly více či méně povedené kousky různé kvality, ale velké hodnoty.. J Při společném tvoření byl čas si i příjemně popovídat, zatímco o děti bylo skvěle postaráno babičkami a dědečky v herně.
 • 20. prosince - volná herna + VÁNOČNÍ RELAX - mamaklubem se nesl zpěv koled v podání maminek, dětí i "hlídačů", linula se vůně cukroví a (nealko) punče a všude kolem se rozprostřela vánoční pohoda, která se v hektické předvánoční době tak těžko hledá. Maminky si popovídaly o tom, na co se o Vánocích těší a co pro ně dělá Vánoce Vánocemi. A pak už zase honem dodělat cukroví, douklízet, zabalit dárky, obalit kapra... však to znáte...

Mamaklub listopad 2012

 • 36-1 033.jpg 1. listopadu - volná herna + KADEŘNICE - první listopadový den jsme se sešli nejen proto, abychom si pohráli a popovídali, ale také proto, abychom si nechali vylepšit naše účesy kadeřnicí a maminkou v jedné osobě - Darinou. Z dětí i maminek byli opravdoví fešáci a fešandy!
 • 37-1 018.jpg 8. listopadu - volná herna + ZPÍVÁNKY - během oblíbených, tentokrát podzimních zpívánek vedených maminkou Ráďou, se děti naučily pár nových básniček a písniček o ježkovi, zatancovaly si a z plna hrdla si zazpívaly a zahrály na hudební nástroje.
 • 37-1 027.jpg 15. listopadu - Tento čtvrtek proběhl na Mamaklubu pravý a nefalšovaný „mamabazar“. Každý měl možnost přinést několik kousků hezkého a nositelného oblečení. Sešlo se nás hojně a většina se s nadšením vrhla do zkoušení věcí ze skříní ostatních. Některé z nás si to evidentně užívaly, jiné jen z povzdálí pozorovaly čilý výměnný a obchodní ruch. Myslím, že téměř všechny jsme odcházely s minimálně jedním novým kouskem oblečení do svého šatníku, což vždycky potěší… J
 • 37-1 062.jpg 22. listopadu - volná herna + DIVADÉLKO - maminka Eva se svými dětmi, Benym, Šimonem a Abinkou, si pro děti připravili krásné divadelní představení. Celým divadélkem nás provázeli Kašpárek s Opičkou, kluci s maminkou Evou nám zahráli pohádky "Tři malá prasátka" a "Domku domečku", a zazpívali a zahráli (na flétnu) písničku "Na naší zahrádce". Představení se všem moc líbilo a už se těšíme na další!
 • 38-1 135.jpg 29. listopadu - volná herna + ADVENTNÍ VĚNCE - i tento rok se sešlo plno maminek i dětí - maminky, aby si vyrobily krásnou vánoční dekoraci, děti, aby si pohrály a nechaly se pohlídat našimi hlídacími tetami, babičkami a dědečky. Všechny maminky, které se zúčastnily tvoření, si domů spokojeně odnášely krásný, vlastnoručně vyrobený adventní věnec.

Mamaklub říjen 2012

 • 4. října - jsme si odpočinuly od našich dětí na přednášce psycholožky Mgr. Míly Fišerové. Zamyslely jsme se nad tím, kdo je dobrá máma a zjistily, že vlastně každá z nás, která se snažíme dát dětem to nejlepší. Přičemž je normální, že děláme chyby, občas se rozčilujeme na své děti a někdy nestíháme mít skvěle uklizenou domácnost. Odešly jsme povzbuzené vzájemnými zkušenostmi a slovy: jsme dobré mámy!
 • 11. října - nás čekaly podzimní hrátky. Plno dětí se s velkou energií a chutí pustilo do tvoření stromu, který si udělaly rozfoukáním kapky tuže a poté kolem něj natiskaly listy, potřené barvičkami. U některých dětí vynikly při tvoření jejich přednosti - např. Linda nás překvapila svou vytrvalostí při této činnosti. Byl i dostatek prostoru, aby si děti volně pohrály a zadováděly.
 • 18. října - k nám zavítala maminka dvou dětí Petra Tůmová, která rozhýbala nás i naše děti při ukázkové hodině fitness programu pro maminky s malými dětmi. My, které se na mateřské dovolené od dětí moc nehneme a většinou se na žádné cvičení nedostaneme, jsme byly obzvlášť vděčné, že si můžeme zacvičit a pořádně se zapotit i za přítomnosti našich dětí, které byly do cvičení výborně vtaženy. Děkujeme Petro.

Mamaklub září 2012

 • 6. září – 1.setkání v novém školním roce – Bylo vyjímečné v tom, že nám mezi hračkami přibyly 2 nové - malá trampolínka a taky stan – autobus. Obě „hračky“ sklidily značný úspěch. Dětem ani nevadilo, že se s nimi občas autobus „vyboural“ – tzn. převrátil. Maminky byly rády, že se po prázdninách zase viděly. Jsme zvědavy, co mamaklub tento rok přinese.
 • 13. září – Zpívánky – Oblíbená činnost mezi dětmi. Společně s dětmi jsme si nejen zazpívaly, ale i zacvičily, zahrály na hudební nástroje a zarecitovaly říkanky. Děti zpívají moc rády a o těch mamaklubovských to platí také.
 • 35-1 120.jpg 20. září – Kulinářské okénko – Mamaklub je nejen tvořivý, ale také praktický. Tentokrát měla každá maminka šanci něčím přispět svou troškou„do mlýna“. Kdo chtěl či stihl, donesl 2-3 recepty na osvědčené pomazánky, o kterých se sdílel s ostatními. Nejen prostřednictvím receptu, ale také vzorku, které mohla každá mamka ochutnat a tak se rozhodnout, zda tu či onu pomazánku zařadí do svého jídelníčku. Dita dokonce jednu pomazánku připravila před našima očima. Receptů i vzorků se sešlo hodně a tak ty z nás, které to ráno dobře snídaly, tak toho litovaly. Některé jsme doma ani neobědvaly…
 • 27. září – Mimi výtvarka – Na toto setkání si připravila Ráďa ježka z papíru, kterého jsme temperovými barvami a vodovkami spolu s dětmi vybarvovaly a přilepovaly mu oko a různobarevné papírové smotky. Děti činnost bavila, ačkoli si každé ježka vybarvilo po svém. Fantazii se ovšem meze nekladla a tak si spokojené děti odnesly ježka domů a někteří si ho třeba přidělaly na lednici, jako my.

Prázdniny

 • 12. července - Koupání v Janové - V tento příjemný červencový den jsme se sešli u "hlídací tety" Lidušky Zajíčkové, která nás pozvala na koupání do jejich bazénu. I když nám počasí moc nepřálo, měli jsme příležitost pořádně si užít koupání i díky tomu, že bazén je možno zastřešit. Šest maminek, které se tu sešly, strávilo pěkné dopoledne se svými dětmi. Tetě Lidušce moc děkujeme za milé pozvání a péči a návštěvu určitě někdy rádi zopakujeme.
 • 26. července - Návštěva na pasekách - Druhé prázdninové setkání proběhlo na pasekách ve Valašské Polance u maminky Marcelky Mikuškové. Část maminek se zde vydala auty, část vlakem a pěšky. Po dlouhé cestě hlubokými lesy do cíle dorazilo 10 maminek a 19 dětí! Marcelka nás bohatě pohostila a provedla nás svou chaloupkou i farmou - k vidění toho bylo dost - prasátka, králíci, krocani, brojleři, husy, kozy, kočka s koťátky i velký pes. Užily jsme si posezení v krásné přírodě, děti si pohrály na pískovišti se skluzavkou. Před obědem se část maminek začala pomalu vytrácet směr civilizace. Ty, kteří zůstali, Marcelka pohostila vývarem s mušličkami a gulášem. Všem moc chutnalo. I Marcelce ještě jednou moc děkujeme za pozvání a budeme se těšit na další návštěvu na pasekách.
 • 9. srpna - Přepadovka u Pavly - Třetí společná akce maminek z mamaklubu byla opět návštěva - tentokrát u Pavly Andrýskové na Vsetíně-Hrbové. Pavla mezi nás už rok nechodí, jelikož má jiné povinnosti - ty pracovní. A proto jsme se s ní zase po nějaké době rády potkaly, popovídaly, vypily společně caro a smlsly pár dobrot. Děti se provětraly na dvorku a na zahradě, pohrály si v domečku, na písku, na houpačkách, nebo se "vrtaly" v zahrádce. Jsme rády, že se Pavle v práci daří, že je spokojená a moc děkujeme za příjemné setkání. Věříme, že se zase brzy uvidíme!

Mamaklub červen 2012

 • 7. června - Saláty maminky Marcelky - ty stály za to! Postupně jsme ochutnaly salát lahůdkový, barevný rýžový salát, poté zelný salát s koprem, který jsme si samy připravily a sladkou tečkou nakonec byl jahodový salát s rýží a šlehačkou. No prostě lahoda! Z tohoto mamaklubu jsme si odnesly nejen plná břicha, ale i výbornou inspiraci pro naše vaření.
 • 14. června – Tentokrát jsme se sešly, abychom rozvíjely dětskou tvořivost. Za pomocí doma vyrobených tiskátek a temperových barviček děti vytvořily podmořský svět plný ryb. Děti to moc bavilo, vytrvalci si natiskli obrázků několik, ostatní mohli dál dovádět v herně plné hraček.
 • 18. června - Opět jsme se sešly v naší oblíbené restauraci U tří Slunečnic. Tentokrát jsme si pochutnaly na lehké večeři a probraly příhodné téma hledání zaměstnání.
 • 29-1 030.jpg 21. června – Většina maminek jsme se těšily na přednášku Mgr.Míly Fišerové na téma „Dobrá máma“, která se pro nemoc odložila na příští školní rok. Ale i tak se děti vyřádily na klouzačce, na odrážedlech či s jinými hračkami a my maminky, pokud jsme zrovna děti nemusely honit, jsme se odreagovávaly u kafíčka.
 • 28. června – A jsou tady prázdniny! Sice se přes prázdniny rozloučíme s mamaklubem v herně, ale sejdeme se na občasných výletech! Rozloučení s mamaklubem v tomto šk.roce jsme si užily při popíjení ledové kávy FRAPPÉ, kterou nám připravila maminka Lenka a těšily se na letní zážitky, které jsou před námi.

Mamaklub květen 2012

 • 3. května - za velkého zájmu maminek proběhla přednáška porodní asistentky Evy Hurtové, na téma „Psychické napětí a stres u malých dětí a možnost řešení“. Věřím, že zazněla povzbudivá a inspirativní slova pro nejednu z nás. O děti bylo pečlivě postaráno v herně našimi ochotnými hlídacími babičkami, tetičkami a dědečkem.
 • 10. květ na – vedle společného hraní v herně si tentokrát mohly děti společně s maminkami pomocí tiskátek se zvířátky a temperových barev vytvořit pestrobarevnou zoologickou zahradu, farmu, nebo podmořský svět. Až na několik šmouh na tričkách to všichni skvěle zvládli
 • 17. května – tento týden proběhla na mamaklubu prezentace kosmetických a potravinových produktů firmy Just. Zájemci měli možnost dozvědět se řadu podrobných informací o jednotlivých výrobcích, jejich vlastnostech a použití. Příjemným zpestřením byla také ochutnávka čajů a kořenících přípravků.
 • 24. května – oblíbené zpívánky opět rozezvučely naši hernu. Děti si s nadšením zazpívaly, zatančily a s obvyklou vervou zahrály na hudební nástroje. Navíc proběhla krátká prezentace táborového pobytu pro rodiče s dětmi Škola rytířů, nabízející skvělou možnost jak netradičně strávit jeden týden blížících se letních prázdnin.
 • 26-1 336.jpg 31. května - Den dětí s pokladem: Bylo krásné jarní dopoledne a na děti a maminky čekala malá oslava dětského dne - pár zábavných úkolů a hledání pokladu. Nejdříve jsme si v herně zazpívali dvě písničky, děti dostaly papírovou kytičku, do jejíž okvětních lístků posléze tiskaly razítka za splněné úkoly, a pak už jsme všichni spěchali ven, podívat se, jaké že to úkoly na nás vlastně čekají. Bylo jich 6 (mini košíková, věšení prádla, slalom na odrážedlech, rybolov, skládání obrázků pomocí PET vršků a houpání na houpačkách). Děti se bavily, možná se i něco nového naučily a když měly vše splněno, šly do herny hledat poklad. Našel ho Daneček. Všechny děti dostaly lízátko a obrázek, a nám nezbylo než poděkovat mamince Ditě, která celý program připravila.

Mamaklub duben 2012

 • 25-kveten006.jpg 5. dubna - Tento mamaklub byl ve znamení vyrábění květinových zahrádek. Mamky si donesly různé košíčky (a když nedonesly, mohly si ho i na místě koupit), do kterých se nasypala hlína a do té se libovolně instalovaly modřence, narcisky a hyacinty. Tato krásná dekorace poté ozdobila a zkrášlila kuchyňské stoly. Navíc jsou všechny tři kytičky trvalky, takže po jejich odkvetení je možno je zasadit na zahrádku a napřesrok se z nich radovat znovu.
 • 12. dubna - Tento čtvrtek potěšil hlavně děti, pro které bylo připraveno cvičení. Herna se proměnila v překážkovou dráhu, která skýtala možnost prolézání, klouzání, kličkování a jízdu na motorkách různými tunely. Děti (a to nejen chlapci) si tyto "pohybovky" náležitě užily.
 • 16. dubna Bylo pošmourné jarní odpoledne a v restauraci U Tří slunečnic se sešlo na kus řeči 6 maminek. Některé honila mlsná, takže na řadu přišly zmrzlinové poháry či palačinky, jiné se spokojily s hranolkami. Řeč rozhodně nestála a nakonec jsme se musely smát, že jsme celou dobu stejně povídaly o našich zlatíčkách (dětech). Takže 18. 6. si určitě nenechte ujít další "pokec u slunečnic".
 • 19. dubna Na tomto setkání nás čekalo kulinářské okénko, ve kterém mohly maminky shlédnout praktickou přípravu zavářek do polévek. Tentokrát jsme se pod vedením Rádi a Dity naučily drobení do polévky a játrové, krupicové a kvasnicové knedlíčky. Kuchyní se linula příjemná vůně a mamky po ochutnávce čtyřech různých polévek odcházely domů syté, spokojené a o dovednost bohatší. Děti, pokud je zrovna nepřilákala libá vůně z kuchyně a nepomáhaly maminkám s konzumací polévky, si mohly hrát v herně a třeba i něco "uvařit" v plastové kuchyňce, která se řadí k jedné z nejoblíbenějších hraček.
 • 26. dubna Poslední dubnový mamaklub byl věnován zpívánkám, které si tentokrát připravila Danda. Děti si mohly kromě zpěvu při klavíru a kytaře zahrát na různé nástroje, zacvičit při ukazovacích písničkách a zarecitovat oblíbená říkadla. Program byl natolik zajímavý, že se dětem ani nechtělo končit.

Mamaklub březen 2012

 • 1. března - V tomto týdnu jsme se setkaly s Lenkou Palovou a kosmetikou Mary Kay. Obojí setkání bylo velmi příjemné. Lenka nám vyprávěla své zkušenosti s krásou a zanechala v nás myšlenku, že žena je Bohem stvořena krásná a proto má o sebe dbát a pečovat.Přemýšlely jsme také každá o svých přednostech a dokonce i o krásách naší kamarádky po pravici.Poté jsme nahlédly do tajů kosmetiky a vyzkoušely si řadu jemných krémů na ruce.
 • 8. března - A opět přišly na řadu mezi dětmi velmi oblíbené zpívánky. Děti se naučily nový taneček "Kalamajka", dozvěděly se, jak dělá vrabeček, medvěd a dokonce i slon, zahrály si na bubínky, kytaru i triangl a za doprovodu klavíru a kytary zazpívaly spoustu písniček. Nechybělo ani pár říkanek a děti si mohly odnést domů pěkné obrázky zvířátek k vybarvení. Maminka a kadeřnice Darina ochotně a krásně ostříhala všechny zájemce (děti i maminky) a nahradila tak únorový kadeřnický salón, který byl kvůli nemoci zrušen.
 • 20-vence-brezen019.jpg 15. března - Přiblížilo se jaro a tak bylo potřeba vyzdobit a zútulnit naše domovy velikonočními věnci. Sešlo se 13 maminek, přičemž většina se zúčastnila výroby věnců. Nejdříve jsme vyrobily korpus z březového proutí, který jsme následně ozdobily umělými kvetoucími větvičkami a drobnými přízdobami (kytičky, berušky, umělá vajíčka, motýlci, kuřátka, peříčka,...) Věnce se všem moc povedly, vypadaly opravdu krásně. O děti bylo opět dobře postaráno v herně, kde se jim věnovali naši ochotní "hlídači".
 • 22. března - Maminka Danda si do mimi výtvarky připavila pro děti nenáročné tvoření - tentokrát zápich do květináče - žlutého králíčka z papíru. Děti jej za pomoci maminek obkreslily, vystříhly, udělaly barevné tečky fixami a ozdobily zelenými mašličkami, beruškami a motýlky. Moc pěkný výrobek, který dodnes zdobí nejeden dětský pokoj. Zbytek času strávily maminky s dětmi v herně, kde si za veselého skotačení svých drobečků mohly alespoň trošku popovídat.
 • 29. března - Tentokrát byl na programu "mimi knižní klub", který si na mamaklubu odbyl svoji premiéru. Děti si donesly své oblíbené knížky, které nám maminky postupně představily. Mohli jsme si prohlédout knížky s říkadly, auty, se zvířátky, dětskou Bibli a samozřejmě nechyběl ani Krteček. Povídání o knížkách jsme prokládali zpíváním a tanečky, takže se nikdo nenudil. Maminky se mohly inspirovat, jakou knížku svému dítěti pořídit a mohly také najít povzbuzení k tomu, aby svým dětem četly.

Mamaklub únor 2012

 • 2. února - Odložily jsme plánovaný narozeninový rej, protože se nás ten den, z důvodů velkých mrazů,sešlo jen pět maminek. Přesto jsme si ale mamaklub užily pohodově při kafíčku a s dětmi jsme si zazpívaly při klavíru.
 • 17-unor018.jpg 9. února - Děti nám pohlídali naši oblíbení dědečci a babičky a my jsme si v klidu zavyráběly. Z obyčejné zavařeninové sklenice jsme vyrobily malé růžové prasátko, které jsme po naplnění sladkostmi mohly darovat jako valentýnský dárek.
 • 16. února - Kadeřnice Darina skončila se svou dcerkou v nemocnici a protože venku vládla sněhová kalamita, mamaklub jsme zrušily.
 • 20. února - Konečně chvilka bez dětí - zářilo asi 7 maminkám, které se sešly v restauraci U Slunečnic, z očí, přestože se naše povídání točilo převážně kolem našich miláčků. Ale ty chvíle bez dětí, dvě hodiny jiných myšlenek, stály za to!
 • 23-narozeniny022.jpg 23. února - jsme nezapomněly oslavit odložené 5.narozeniny mamaklubu. Děti si z plna hrdla zazpívaly a vytvořily si nádherné papírové želvičky a zajíčky. Společně jsme sfoukli 5 svíček na marcipánovém dortu, který nám upekla maminka Lenka a atmosféru doladilo promítnutí několika mamaklub.fotek. A co by to byly za narozeniny bez dárků - proto děti dostaly dvě nové hračky - kluci garáž na auta a holky kočárek. Mamaklubem se neslo přání vedoucí maminky Radky: Přeji si, aby jste vždycky našly důvod, proč na mamaklub přijít a abyste tam našly to,co zrovna potřebujete.

Mamaklub leden 2012

 • 13-022.jpg 5. ledna – první setkání v novém roce proběhlo v pohodovém rytmu. Děti si pohrály v herně, maminky nad šálkem čaje probraly nejen právě proběhnuvší vánoční svátky, a vzhledem k nedostatku sněhu za okny si děti, za vydatné pomoci maminek, mohly vyrobit alespoň sněhuláka z papíru.


 • 14-042.jpg 12. ledna – pro zájemce proběhla přednáška Libuše Pavelkové na téma sourozenecké konstelace. Otázka, jak nás to, zda jsme narozeni jako prvorození, prostřední, benjamínci či jedináčci ovlivnilo a ovlivňuje v našich životech se setkala s velkým zájmem, kuchyňka téměř praskala ve švech. Zazněla řada podnětných myšlenek z oblasti sourozeneckých, partnerských i rodičovských vztahů. Pro řadu z nás to byl určitě nový impuls k přemýšlení.
 • 15-048.jpg 19. ledna – zpívání u klavíru a kytary je již pravidelně oblíbenou aktivitou dětí i maminek na mamaklubu, a nebylo tomu jinak ani tentokrát. Děti si mohly nejen zazpívat, ale také se protáhly a „zatančily“ si u písniček ukazovacích a pohybových. Většina dětí se také aktivně a s nadšením zapojila do hudebního doprovodu hrou na bubínek, xylofon, triangl, rumba koule či jiné improvizované nástroje.
 • 26. ledna - pod vedením Andrey Kostkové jsme tentokrát měly možnost nahlédnout do tajů tvorby marcipánu a marcipánových ozdob. Pod rukama zkušené tvůrkyně dortů před našima očima vznikl krásný marcipánový dort ve tvaru cihly sýru i s roztomilou myškou. S velkým ohlasem se setkala i následná ochutnávka. Dort byl prostě výborný! Řada maminek odcházela s recepty i odhodláním vyzkoušet je co nejdříve vlastnoručně doma. O děti bylo v herně opět vzorně postaráno našimi ochotnými hlídacími babičkami, tetičkami a dědečkem.

Mamaklub prosinec 2011

 • 11-caj008.jpg 1. prosince - Předvánoční čas jsme započali ochutnávkou více než 10 druhů čajů BIOGENA, které nám maminka Jarka nejen přinesla a připravila, ale také důkladně popsala a vysvětlila jejich blahodárné účinky pro naše tělo.Většina z nás si pak nejeden z čajů či celou dárkovou kazetu čajů objednala, ať pro sebe nebo jako dárek na Vánoce pro své blízké. Děti si mezi tím hrály v herně s různorodými hračkami, kreslily a tvořily z plastelíny nebo přicházely ochutnávat čajíky s námi.
 • 10-zviratka025.jpg 8. prosince - Tento čtvrtek zažily především naše děti hrátky se zvířátky. Maminka Peťa si s dětmi o zvířátkách povídala, přičemž děti nadšeně ukazovaly plyšová zvířátka a pokřikovaly zvuky,které vydávají. Společně jsme si zazpívali veselou písničku se zvuky zvířátek, a zahráli divadýlko, do kterého se děti aktivně zapojily. Největším překvapením bylo, když maminka Peťa dětem vytáhla zvířátka živá - králíky, křečky, morčata a želvu, s kterými si mohli hrát.
 • 15. prosince - Při posledním předvánočním setkání jsme si dali výborný vánoční punč a pojídali první kousky cukroví. S částečným pokukováním našich drobečků, které se snažili zabavit naši hlídači, jsme si zazpívali dvě koledy a rozjímali o tom, jak Vánoce prožíváme. V otevřené přátelské atmosféře jsme si povídali o tom, která koleda je našim srdcím bližší. Jestli ta o stromečku, kaprovi a dárečcích nebo o narození Božího Syna Ježíše . V tomto roce jsme se na mamaklubu viděli naposled a těšíme se, co přinese rok 2012!?

Mamaklub listopad 2011

 • 9-fitmami006.jpg 3. listopadu - na mamaklub zavítala maminka Petra Tůmová s dcerkou Aničkou, které nám společně předvedly, jak se maminky mohou udržet v dobré fyzické kondici s programem FITMAMI. Velkou výhodou tohoto programu je, že se cvičí za přítomnosti dětí, takže odpadá nutnost zajistit si hlídání. Protáhly jsme se pořádně, ale příjemně.
 • 10. listopadu - byla na programu volná herna s možností zajímavého tvoření pro děti. Tentokrát jsme měli příležitost vyrobit si krásný podzimní strom ozdobený vylisovanými listy, jeřabinami a malou beruškou. Hotové výrobky byly moc podařené a přinesly radost jak dětem, tak i maminkám.
 • 17. listopadu - jsme slavili státní svátek, tudíž jsme se nesešli.
 • 12-vvence009.jpg 24. listopadu - byla naplánována výroba adventních věnců. Toto je mezi maminkami velmi oblíbená činnost a tak není divu, že padl rekord, co se týče návštěvnosti mamaklubu. Sešlo se 20 maminek a ještě více dětí. Vyrobily jsme krásné adventní věnce, někdo stihl i dva, a někdo si vyrobil i svícen na vánoční stůl. Děti si hrály v herně pod dohledem čtyř ochotných babiček a dědečka. Maminky, které si nepřišly vyrobit věnec, strávily také příjemný čas společně s dětmi v herně.

Mamaklub říjen 2011

 • 7-deti009.jpg 6. října Tento čtvrtek byl ve znamení sportování dětí, potažmo maminek. Nejprve jsme hledali oranžové fáborky, u kterých byl papírek s ilustrovaným sportovcem pro každé dítě.Poté měly děti možnost vyzkoušet stanoviště, kde si mohly zasportovat. K dispozici byl bazén s kuličkami, boby, boxerský pytel s rukavicemi, fotbal a další. Nakonec děti shlédly divadélko, které sklidilo obrovský úspěch.
 • 13. října Pečení frgálů mělo na mamaklubu premiéru. Ze začátku nás sice trochu potrápilo těsto, které nechtělo kynout, ale nakonec si dalo říct a nakynulo. Jako náplně jsme zvolily tvarohovou a hruškovou. Vůně čerstvě upečených frgálů se linula dodaleka. Nakonec jsme každá „nafasovala“ půlku frgálu k odpolední kávě.
 • 8-zpivani025.jpg 20. října Tentokrát jsme se sešli pouze u klavíru a zazpívali pár písniček, které měly děti tentokrát možnost doprovodit na bubínek, triangl, tamburínu a plněné kindr vejce s rýží. A aby to nebylo jen o písničkách, tak jsme si přeříkali pár říkanek a při nich jsme měli možnost zapojit ruce i nohy. Na závěr si děti mohly vymalovat kočičku z jedné říkanky. Úplnou tečkou bylo Kolo kolo mlýnský, které muselo být několikrát zopakováno.

Mamaklub září 2011

 • 8. září Společně s dětmi jsme si užívali nově upravenou a vybavenou hernu a objevovali všechny novinky, které se začátkem školního roku na mamaklub dorazily. Zpívali jsme a tancovali za doprovodu kytary a klavíru téměř do posledních zbytků sil dětí i maminek.
 • 5-vence020.jpg 15. září Každý, kdo měl chuť a volné ruce se pustil do výroby podzimních věnců ze sena a dalších přírodních dekorací, které nepochybně zkrášlily okna či dveře našich domovů. Děti si mezi tím pohrály v herně za pečlivého dohledu naší hlídací babičky a dědečka.


 • 22. září Za pomoci maminek mohly tentokrát vyrábět pro změnu děti. Z půlek jablíček vyrobenými tiskátky jsme dekorovali papírovou zavařovací sklenici a řada z nás si odnesla domů pestrobarevný jablečný "kompot".
 • 6-eva011.jpg 29. září Přednášku týkající se příčin, prevence i možností léčby kožních onemocnění jsme vyslechli z úst porodní asistentky Evy Hurtové. Zazněla řada užitečných, zajímavých a někdy i překvapivých informací. V závěru došlo i na individuální konzultace kožních problémů především našich dětí.
  O děti bylo v herně skvěle postaráno ochotnými hlídacími tetami, babičkami a dědečkem.